Election Summary Report
First Election
Duval County, Florida
April 15, 2003
Summary For Jurisdiction Wide, All Counters, All Races
Unofficial Final Elections Results

04/15/03
22:35:06
 


 

Registered voters 462920 - Cards Cast 187799 Num. Report Precinct 285 - Num. Reporting 285


 

State House D13 REP    
    Total
Number of Precincts   41  
Precincts Reporting   41 100.00%
Total Votes   21025  

Jennifer Carroll REP 12946 61.57%
Linda Sparks REP 8079 38.43%


 

Mayor    
    Total
Number of Precincts   285  
Precincts Reporting   285 100.00%
Total Votes   187346  

Matt Carlucci REP 37405 19.97%
Nat Glover DEM 52373 27.96%
Betty Holzendorf DEM 4543 2.42%
Keith M. Myers DEM 1287 0.69%
John Peyton REP 44316 23.65%
Ginger Soud REP 5383 2.87%
Mike Weinstein REP 42039 22.44%


 

Sheriff    
    Total
Number of Precincts   285  
Precincts Reporting   285 100.00%
Total Votes   172784  

David Anderson REP 28313 16.39%
John Rutherford REP 134905 78.08%
Lem Sharp, Jr REP 9566 5.54%


 

Property Appraiser    
    Total
Number of Precincts   285  
Precincts Reporting   285 100.00%
Total Votes   175621  

Fran Beach REP 30712 17.49%
William H. King DEM 53375 30.39%
Kurt Kraft REP 14875 8.47%
Jim Overton REP 76659 43.65%


 

Tax Collector    
    Total
Number of Precincts   285  
Precincts Reporting   285 100.00%
Total Votes   177535  

Mike Hogan REP 105356 59.34%
John Winkler DEM 72179 40.66%


 

Supervisor of Elections    
    Total
Number of Precincts   285  
Precincts Reporting   285 100.00%
Total Votes   179792  

Kathy Finn DEM 32652 18.16%
John Stafford REP 100738 56.03%
Terry Wood DEM 46402 25.81%


 

Council-At-Large Group 1    
    Total
Number of Precincts   285  
Precincts Reporting   285 100.00%
Total Votes   167308  

Ronnie Higginbotham DEM 63002 37.66%
Henry Mooneyhan REP 39888 23.84%
Faye Rustin REP 64418 38.50%


 

Council-At-Large Group 3    
    Total
Number of Precincts   285  
Precincts Reporting   285 100.00%
Total Votes   166614  

Cathy C-Goldman DEM 42622 25.58%
Lad Daniels REP 67306 40.40%
Leslie Hardy, Jr REP 27723 16.64%
Ernie G. Perez DEM 28963 17.38%


 

Council-At-Large Group 4    
    Total
Number of Precincts   285  
Precincts Reporting   285 100.00%
Total Votes   166046  

Tiwana Flagg DEM 22781 13.72%
Kevin Hyde REP 87756 52.85%
Kevin S. Sanders DEM 38602 23.25%
Domonique Torrence DEM 16907 10.18%


 

Council-At-Large Group 5    
    Total
Number of Precincts   285  
Precincts Reporting   285 100.00%
Total Votes   165983  

Glorious Johnson REP 84410 50.85%
Ju'Coby Pittman DEM 81573 49.15%


 

Council District 1    
    Total
Number of Precincts   21  
Precincts Reporting   21 100.00%
Total Votes   15544  

John Crescimbeni DEM 4071 26.19%
Terry DiPerna DEM 1986 12.78%
Lake Ray REP 9487 61.03%


 

Council District 2    
    Total
Number of Precincts   16  
Precincts Reporting   16 100.00%
Total Votes   9724  

Adam N. Davis LIB 2419 24.88%
Lynette Self REP 7305 75.12%


 

Council District 3    
    Total
Number of Precincts   15  
Precincts Reporting   15 100.00%
Total Votes   11269  

Jerry Holland REP 7452 66.13%
Scott Shine REP 3817 33.87%


 

Council District 4    
    Total
Number of Precincts   19  
Precincts Reporting   19 100.00%
Total Votes   12599  

Suzanne Jenkins DEM 6770 53.73%
Don Redman REP 5829 46.27%


 

Council District 5    
    Total
Number of Precincts   19  
Precincts Reporting   19 100.00%
Total Votes   14620  

Stephen Bloomfield DEM 2546 17.41%
Jerrold Cohn DEM 692 4.73%
Jack Daniels REP 1199 8.20%
Dan Davis REP 1112 7.61%
Deno Hicks REP 2490 17.03%
Karl Jabour REP 3412 23.34%
Arthur Shad REP 3169 21.68%


 

Council District 6    
    Total
Number of Precincts   16  
Precincts Reporting   16 100.00%
Total Votes   16719  

Sharon Copeland REP 11891 71.12%
Mary Ann Southwell DEM 4828 28.88%


 

Council District 8    
    Total
Number of Precincts   27  
Precincts Reporting   27 100.00%
Total Votes   12457  

Karen Richardson DEM 4614 37.04%
Gwen Yates DEM 7843 62.96%


 

Council District 9    
    Total
Number of Precincts   27  
Precincts Reporting   27 100.00%
Total Votes   9792  

Reggie Fullwood DEM 7508 76.67%
Valveta Turner DEM 2284 23.33%


 

Council District 10    
    Total
Number of Precincts   19  
Precincts Reporting   19 100.00%
Total Votes   11858  

Reginald L. Brown DEM 2930 24.71%
Juanita C. Franklin DEM 1356 11.44%
Mia Jones DEM 4670 39.38%
Earl A. Sims DEM 2902 24.47%


 

Council District 11    
    Total
Number of Precincts   19  
Precincts Reporting   19 100.00%
Total Votes   9537  

Warren Alvarez DEM 5046 52.91%
Frank Hardin REP 4491 47.09%


 

Council District 12    
    Total
Number of Precincts   19  
Precincts Reporting   19 100.00%
Total Votes   13176  

George Addington DEM 3718 28.22%
Daniel Davis REP 9458 71.78%


 

Council District 13    
    Total
Number of Precincts   22  
Precincts Reporting   22 100.00%
Total Votes   15249  

Arthur L. Graham REP 8751 57.39%
Holly Kartsonis REP 6498 42.61%


 

Council District 14    
    Total
Number of Precincts   23  
Precincts Reporting   23 100.00%
Total Votes   14633  

Michael L. Corrigan REP 6717 45.90%
Richard Darby REP 2154 14.72%
John Draper REP 2532 17.30%
Paul Linville REP 548 3.74%
Cebil Riley DEM 2682 18.33%